volba jazyka / language selection:


802.cz - internet telefon televize


navigace: volba jazyka | přihlášení | hlavní menu | podružné menu | obsah


přihlášení do systému 802.cz:aktuality802.cz – první „ostré“ Triple Play v ČR

Datum publikování aktuality: 9.9.2005, 09:32

Po spuštění hlasových služeb 802.VOX v první polovině roku a následném zahájení vysílání 802.TV se společnost Mattes AD stala prvním skutečným poskytovatelem služeb Triple Play v České republice. Ačkoliv telefonování s využitím internetové konektivity (VoIP) a ani sledování televizních kanálů není v informačních technologiích žádnou převratnou novinkou, teprve projekt 802.cz nabízí komplexní řešení, jak zajistit uživateli najednou data, hlas i obraz - tedy vysokorychlostní přístup k internetu, levné telefonování a sledování digitálního televizního vysílání, a to vše prostřednictvím jednoho připojení.

 

„Aktivity v oblasti připojení k internetu postupně rozšiřujeme již od roku 1996, kdy jsme s tímto podnikáním začali,“ říká Petr Pobořil, ředitel společnosti Mattes AD. „Již na jaře letošního roku jsme se stali jedničkou v počtu WiFi HotSpotů a nyní se nám konečně podařilo předstihnout konkurenci i z technologického hlediska a jsme v České republice prvním a zatím jediným poskytovatelem služeb Triple Play.“

 

Prvním předpokladem pro efektivní využití hlasových služeb a především pro přenášení obrazu je vysokorychlostní připojení s dostatečnou propustností. Služba 802.10.MEGA DOMA přináší uživateli připojení rychlostí 10 Mb/s za převratnou cenu 999 Kč měsíčně. Přípojky do domácností jsou realizovány na platformě FTTH, tedy prostřednictvím optického vlákna, které vede až k uživateli, respektive do jeho domu, kde je dále v rámci budovy využito metalických rozvodů. Připojení 802.cz na platformě FTTH má v současné době k dispozici zhruba 80 % domácností ve Frýdku-Místku a velká část Frýdlantu nad Ostravicí. Další města jsou ve stadiu výstavby nebo přípravy projektů.

 

Telefonování prostřednictvím služby 802.VOX má k dispozici každý klient připojený k Internetu přes 802.cz zdarma. Zdarma v tomto případě znamená, že bez zřizovacího poplatku a bez dalšího měsíčního paušálu si může uživatel aktivovat své telefonní číslo (z rozsahu pevné telefonní sítě). Volání je bezplatné v rámci sítě 802.VOX, a také do sítí dalších VoIP poskytovatelů, se kterými uzavírá Mattes AD dohodu o vzájemném propojení. V této chvíli již má 802.VOX osm tuzemských a jednoho zahraničního peeringového partnera.

 

Hovorné do pevné sítě je v ceně 70 haléřů za minutu hovoru ve špičce (35 hal. mimo špičku), přičemž není rozlišován tzv. místní a meziměstský hovor. Hovor je účtován po sekundách, takže zákazník zaplatí pouze skutečnou délku hovoru. Na mobilní čísla i do zahraničí jsou ceny na spodní hranici ve srovnání s cenami nabízenými alternativními telekomunikačními operátory v ČR.

 

Společnost Mattes AD aktuálně rozšířila své hlasové služby na celé území ČR, dostupná jsou tedy čísla všech telefonních obvodů. To souvisí především se vstupem do dalších regionů, kde budou nabízeny kompletní služby Triple Play pod hlavičkou 802.cz, ale zároveň to umožní telefonovat prostřednictvím 802.VOX i širší internetové veřejnosti, jejíž zájem o produkt se rychle zvyšuje.

 

Další významný krok představuje zajištění přenositelnosti čísla, které je dnes pro mnoho uživatelů důležitým faktorem při rozhodování o změně poskytovatele telefonních služeb.

 

802.VOX využívá standardu SIP a z toho vychází i možnosti uživatelů vybrat si koncové zařízení. Telefonovat lze přímo z počítače nebo je možné si zvolit telefonní přístroj podporující SIP protokol. Existují také telefonní adaptéry, které umožní volat a faxovat i z přístrojů vyrobených pro klasickou telefonní linku.

 

Ačkoliv je 802.VOX prezentován jako součást Triple Play řešení společnosti Mattes AD, jeho provozování je možné nejen na desetimegabitovém připojení. Službu využívá velká část klientů, kteří preferují variantu 802.KABEL 512 DOMA. Rychlost 512 kb/s v tomto případě dostatečná pro internetové volání a o přechodu na rychlejší variantu uvažují tito uživatelé až v souvislosti s rozšířením nabídky televizních kanálů na 802.TV. 802.VOX je dokonce dostupný i pro uživatele s jiným připojením k internetu než 802.cz, podmínkou je samozřejmě kvalitní datové spojení mezi klientským zařízením a ústřednou.

 

Digitální televizní vysílání 802.TV bylo zahájeno spuštěním stanice Óčko, nyní přibyly další programy jako CS Film, Galaxie Sport nebo ČT24. Z důvodu licenčních podmínek držitelů vysílacích práv a vzájemných distribučních smluv, není možné vysílání sledovat mimo síť 802.cz.

 

Zatímco aktuálně je vysílání nabízeno pouze ve formátu Windows Media MPEG-2 streamem 2Mb/s, připravuje se vysílání také v kódování MPEG-4AVC/H.264, které nabízí přenos kvalitního obrazu při nižší náročnosti na datovou linku a současně umožní i přenos HDTV (televize s vysokým rozlišením). Předpokladem pro příjem tohoto vysílání je koncové zařízení set-top box s podporou MPEG4AVC (například AmiNET124).

 

O společnosti Mattes AD

Provozovatelem sítě 802.cz je společnost Mattes AD, s. r. o. Firma byla založena v roce 1991 a v oblasti komerčního poskytování připojení k internetu podniká od roku 1996. Od roku 2004 nabízí služby pod obchodní značkou 802.cz a jejím cílem je plné spektrum služeb Triple Play poskytované na platformě FTTx. Se svými 190 HotSpoty v 36 městech a obcích je v současné době největším poskytovatelem připojení WiFi v České republice. Kompletní portfolio služeb lze nalézt na adrese www.802.cz.

...výpis všech aktualitnavigace: volba jazyka | přihlášení | hlavní menu | podružné menu | obsah