volba jazyka / language selection:


802.cz - internet telefon televize


navigace: volba jazyka | přihlášení | hlavní menu | podružné menu | obsah


přihlášení do systému 802.cz:podporaČasto kladené otázky (FAQ)

V této sekci naleznete odpovědi na často kladené otázky, doporučujeme si tuto sekci projít před kontaktováním našeho dohledového centra, můžete tímto způsobem vyřešit problém jednoduše a za zlomek času.

Vyhledat dotaz/odpověd:

Je možné že jsou některé TCP a UDP porty mého připojení na vaší straně zablokovány?

Ano, je to možné. Některé TCP a UDP porty které jsou notoricky známé šířením internetových červů jsou na základě našich zkušeností z preventivních důvodů na naší straně zablokovány.
Toto omezení se týká v prvé řadě portů: UDP 135,137,138,445 a TCP 135,139,445. Tyto porty náležící ke skupině portů NetBIOS jsou běžně ve Windows využívány pro síťové funkce, bývají však také často terčem útoků internetových červů, protože mohou obsahovat zneužitelné díry v zabezpečení. Jsou tedy na bráně zablokovány a to v příchozím i odchozím směru, takže je případný uživatel s dírou v zabezpečení před přímým útokem těchto červů z internetu nejen ochráněn ale není ani - pokud už nějakým způsobem k nakažení dojde - jeho nákaza šířena přes bránu dále do internetu.
Dalšími případně zablokovanými porty jsou porty protokolu SMTP: TCP 25 a 465. Tyto porty však blokujeme pouze u domácích a wifi služeb (konkrétně u všech služeb s dynamickou IP) a to ve směru PŘÍCHOZÍM k uživateli, takže by neměly nijak omezit přístup vlastního uživatele na SMTP servery v internetu. Blokace je prevencí proti případům nenakonfigurovaných příp. i z jiných důvodů otevřených SMTP serverů a proxy, ostatně mít je spuštěné na IP jejiž neměnnost není nijak garantována rozhodně nedoporučujeme.

Zaktualizováno 21.4.2009:
Z důvodů zvýšené četnosti případů spamujících uživatelských počítačů (především počítače napadené viry a jinou havětí) jsme nuceni v těchto dnech rozšířit výše uvedenou blokaci příchozích SMTP a SMTPS spojení převážně domácích internetových přípojek o blokaci rovněž odchozího směru, konkrétně se jedná o odchozí provoz na port 25 cizích SMTP serverů v internetu, výjimky zde tvoří pouze náš SMTP server smtp.802.cz a menší počet dalších nejpoužívanějších odchozích SMTP serverů převážně českého internetu. Pokud byste v těchto dnech zaregistrovali nový problém s odesílaním pošty přes vámi používaný SMTP server tak zkuste přejít na připojení SSL přes v tomto směru neblokovaný port 465 (pokud vám to váš server dovoluje). Další možností pak je přejít na jiný typ služby (MACH, JET, ADRL resp. Wave) která tato omezení nemá.

UPOZORNĚNÍ
Tato opatření nemohou plně nahradit nutnost aktualizací a celkového zabezpečení systému, pouze snižují pravděpodobnost nakažením po jedné z mnoha cest používaných viry ve svém šíření!
Při volbě služby pro připojení na kterém má být provozován vlastní SMTP server pro příchozí poštu doporučujeme zvolit odpovídající typ služby tj. službu se STATICKOU IP.

...další často kladené otázky (FAQ)navigace: volba jazyka | přihlášení | hlavní menu | podružné menu | obsah